CSM Roman întâlnește vineri, pe stadionul Moldova, echipa AFC Hărman

În acest final de săptămână sunt programate meciurile etapei cu numărul 23 din Liga a 3-a de fotbal, seria I. În cadrul acestei etape, CSM Roman va întâlni vineri, 20 aprilie, de la ora 17, pe stadionul Moldova din Roman, formația brașoveană AFC Hărman.

În tur, fotbaliștii romașcani au fost conduși cu 1-0, după golul marcat de Paul Mitrică, în minutul 30, dar au egalat înainte de pauză, prin Iosif Netbai, în minutul 40. Victoria CSM Roman a fost adusă de Cosmin Țapu, în minutul 54. Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri, șutul lui Vlad Prejmerean fiind apărat de portarul romașcan Angel Băiceanu. În sezonul anterior, AFC Hărman s-a clasat pe locul al doilea, la un punct în spatele echipei care avea să promoveze, Știința Miroslava.

În cadrul etapei a 23-a a Ligii a 3-a de fotbal, în seria I mai sunt programate partidele: CSM Paşcani – CSM Focşani (vineri, 20 aprilie), AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Aerostar Bacău, KSE Târgu Secuiesc – Suporter Club Oţelul Galaţi, Sănătatea Darabani – Bucovina Rădăuţi. Partidele Sporting Lieşti – Metalosport Galaţi și Avântul Valea Mărului – AFC Odorheiu Secuiesc vor fi omologate cu scorul de 30, respectiv 0-3, după retragerea echipelor Metalosport Galaţi și Avântul Valea Mărului. Olimpic Cetate Râşnov stă.

15Metalosport Galaţi2100212-136-12
    • AFC Metalosport Galaţi a fost sancţionată cu 12 puncte penalizare prin deciziile Comisiei de Disciplină şi Etică din 17.01.2018, 31.01.2018, 14.02.2018, 7.03.2018 şi 21.03.2018. AFC Metalosport Galaţi a fost sancţionată cu excluderea din toate competiţiile organizate sub egida Federaţiei Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de un creditor, prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 21.03.2018. Ca urmare a retragerii din competiţie, Avântul Valea Mărului a fost sancţionată cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF Galaţi prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 28.02.2018.