CSM Roman întâlnește sâmbătă Danubius Galați

Cupa EHF: CSM Roman pierde în Ungaria și are șansa a doua la calificare
Echipa de handbal CSM Roman și-a prezentat lotul și obiectivele pentru noul sezon
CSM Roman întâlnește joi Dunărea Brăila

Echipa de handbal feminin CSM Roman va evolua sâmbătă, 10 februarie, în deplasare, pe terenul Danubius Galați, într-o partidă contând pentru etapa a 16-a a Ligii Naționale. Partida va începe la ora 17, va fi arbitrată de Radu Iliescu şi Doru Manea, din București, și nu va fi televizată.

CSM Roman vine după două înfrângeri în rundele anterioare, împotriva HC Zalău, în deplasare, și în fața campioanei CSM București, pe teren propriu. Danubius are două înfrângeri la limită în etapele anterioare, 19-20 pe terenul Dunării Brăila și 21-22 la AHCM Slobozia. Formația din Galați are doar patru succese în acest campionat, ultimul în urmă cu șase etape, acasă, 20-17 în fața CSM Slatina.

În meciul tur, CSM Roman s-a impus clar, pe teren propriu, în fața Danubius Galați, cu 25-17 (la pauză 15-10). În sezonul anterior, CSM Roman a câștigat în tur, acasă, cu 32-16, dar a pierdut surprinzător în retur, la Galați, 26-27, după ce a condus cu 17-13 la pauză. Danubius avea să se claseze pe locul al 11-lea și a jucat baraj pentru rămânerea în Liga Națională.

În cadrul etapei a 16-a a Ligii Naționale au mai fost programate partidele: Dunărea Brăila – AHCM Slobozia (sâmbătă, 10 februarie), HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Bistrița (duminică, 11 februarie), U Cluj – Corona Brașov (luni, 12 februarie),  HC Zalău – Rapid București, CSM București – Măgura Cisnădie (joi, 15 februarie), CSM Slatina – SCM Craiova (miercuri, 21 februarie).