Prima paginăSport

CSM Roman întâlnește miercuri finalista Cupei EHF

CSM Roman întâlnește miercuri finalista Cupei EHF

Dimensiune text

 

 

După o pauză de trei săptămâni, handbalistele echipei CSM Roman revin pe teren într-un meci oficial miercuri, 25 aprilie, când, la Sala Sporturilor din Roman, vor întâlni formația SCM Craiova, într-o partidă restantă contând pentru etapa a 22-a a Ligii Naționale. Meciul va începe la ora 19.00, va fi televizat în direct de DigiSport și Telekom Sport și va fi arbitrat de Cristina Năstase (București) și Simona Stancu (Buzău).

Meciul echipei din Roman împotriva ocupantei locului secund al clasamentului Ligii Naționale a fost amânat din cauza parcursului european al formației craiovene. La doar a doua participare în competițiile europene, SCM Craiova a ajuns în această primăvară în premieră în finala Cupei EHF, dublă manșă pe care o va disputa la începtul lunii mai, împotriva echipei norvegiene Vipers Kristiansand.

În acest sezon competițional, CSM Roman a învins de două ori echipa olteană: în turul Ligii Naționale, 25-22 (12-12), la Craiova, în luna noiembrie, și în optimile Cupei României, pe teren propriu, în luna februarie, 27-22 (16-12).

În celelalte partide ale etapei a 22-a a Ligii Naționale s-au înregistrat rezultatele: Dunărea Brăila – Rapid București 26-22, HC Zalău – U Cluj 32-23, AHCM Slobozia – CSM Bistrița 27-27, Danubius Galați – HCM Râmnicu Vâlcea 25-22 (14 aprilie), Măgura Cisnădie – Corona Brașov 27-22 (15 aprilie), CSM București – CSM Slatina 37-22 (23 aprilie).

 

Clasament:

1CSM București21200166545860
2SCM Craiova21153355547148
3Măgura Cisnădie22152556050647
4HCM Rm. Vâlcea21131753548140
5CSM Bistrița22123756855939
6HC Zalău22122857254138
7CSM Roman211001151953030
8Corona Brașov221001256057930
9Dunărea Brăila22931048451630
10U Cluj22621456061820
11Danubius Galați22601642348818
12CSM Slatina22521550456117
13AHCM Slobozia22521548757917
14Rapid București22401854665112

 

 

 

COMENTARII

WORDPRESS: 0