CSM Roman întâlnește luni campioana Europei

CSM Roman întâlnește luni campioana Europei

Dimensiune text

 

CSM Roman CSM Bistrita handbal 5Luni, 30 ianuarie, echipa de handbal feminin CSM Roman va întâlni, de la ora 17.00, la Sala Sporturilor din Roman, echipa CSM București, campioana României și a Europei, într-o partidă în devans din cadrul etapei a 16-a a Ligii Naționale. Partida va fi arbitrată de Octavian Fânață (Argeș) și Ștefan Hendrea (Maramureș) și va fi televizată în direct de Digisport și DolceSport.

CSM Roman are șase victorii consecutive în ultimele etape, dar va avea un meci foarte greu în compania CSM București, pe care nu a învins-o în ultimele trei sezoane, după transformarea echipei din capitală dintr-o formație din jumătatea a doua a clasamentului în care care avea să devină sezonul trecut câștigătoarea Ligii Campionilor. Ultimul succes al echipei din Roman în faţa CSM Bucureşti datează din februarie 2014, pe teren propriu, 27-20.

De cealaltă parte, CSM București conduce detașată clasamentul Ligii Naționale, având o singură înfrângere, la Dunărea Brăila, în etapa a patra, 27-30. Campioana a jucat vineri, 27 ianuarie, pe teren propriu, prima partidă din cadrul grupelor principale ale Ligii Campionilor, cu Larvik HK (Norvegia), în care a obținut greu un rezultat de egalitate, 26-26. În tur, bucureștencele au câștigat clar în fața CSM Roman, 28-22.

„Avem un joc cu campioana Europei și a României și vom încerca să facem un meci cât mai bun, la nivelul echipei vizitatoare. Nu cred că vom beneficia de vreun avantaj prin faptul că am avut mai multe zile de pregătire decât adversarul nostru pentru acest meci – este o etapă de campionat importantă, pe care o tratăm cu toată seriozitatea. Starea de spirit a echipei este bună, nu avem probleme de lot și sperăm ca luni să intrăm pe teren în cele mai bune condiții”, a afirmat Gheorghe Covaciu, antrenorul principal al CSM Roman.

În cadrul etapei a 16-a, la finalul acestei săptămâni se vor mai disputat partidele: SCM Craiova – Unirea Slobozia, U Cluj – CSM Bistrița (sâmbătă, 4 februarie), HC Zalău – Danubius Galați, Corona Brașov – CSM Râmnicu Vâlcea (duminică, 5 februarie). Dunărea Brăila și Măgura Cisnădie stau.

 

Clasament:

1CSM București13120139126936
2Dunărea Brăila13101234431531
3SCM Craiova1372434031423
4HC Zalău1271428729022
5CSM Roman1263330327921
6HCM Rm. Vâlcea1261528729919
7Corona Brașov1251630932216
8U Cluj1343633132215
9CSM Bistrița1340934337512
10Măgura Cisnădie1332829533811
11Danubius Galați1330102603148*
12Unirea Slobozia1312103143675

* – echipă penalizată cu un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

 



COMENTARII

WORDPRESS: 0