Articol publicat în data de: joi, 02 Mar 2017



CSM Roman întâlnește în deplasare Dunărea Brăila

 

Vineri, 3 martie, echipa de handbal feminin CSM Roman va evolua în deplasare, în cadrul etapei a 20-a a Ligii Naționale, în compania formației Dunărea Brăila. Partida va începe la ora 17.00, va fi televizată în direct de Digisport și DolceSport și va fi arbitrată de Bogdan Stark (București) şi Romeo Ştefan (Prahova).

După trei meciuri fără victorie, CSM Roman pare să-și fi revenit după victoria clară, din etapa trecută, acasă, 29-23 în fața Coronei Brașov, însă va avea un meci extrem de dificil pe terenul echipei clasate pe locul secund al clasamentului Ligii Naționale. Dunărea a pierdut, în runda anterioară, în deplasare la HC Zalău (25-28), dar este de neînvins în acest sezon pe propriul teren, acolo unde s-au înclinat inclusiv campioanele de la CSM București, pe care brăilencele le-au învins în tur cu 30-27. Doar SCM Craiova a reușit să obțină un punct la Brăila (24-24), în etapa a noua. În meciul direct din tur, de la Roman, Dunărea a învins cu 20-18. Ultima victorie a romașcancelor la Brăila datează din martie 2015, 24-22 (10-12).

În cadrul etapei a 20-a a Ligii Naționale de handbal feminin mai sunt programate partidele: SCM Craiova – HC Zalău (sâmbătă, 4 martie), U Cluj – Danubius Galați, Măgura Cisnădie – Unirea Slobozia (duminică, 5 martie), Corona Brașov – CSM Bistrița (luni, 6 martie). CSM București și HCM Râmnicu Vâlcea stau.

 

Clasament:

1CSM București17160151536148
2Dunărea Brăila16111440239634
3HC Zalău16102440236332
4SCM Craiova1692542939629
5HCM Râmnicu Vâlcea1691639540128
6CSM Roman1674540337725
7Corona Brașov1661940743319
8CSM Bistrița16601042644618
9U Cluj1643939540315
10Măgura Cisnădie16421036642714
11Danubius Galați17401334742911*
12Unirea Slobozia1622123884438

* – echipă penalizată cu un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

 

 

 

Lasă un comentariu

XHTML: Html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>