Articol publicat în data de: mar, 10 Ian 2017



CSM Roman începe noul an în deplasare la Măgura Cisnădie

 

cisnadie 1Miercuri, 11 ianuarie, echipa de handbal feminin CSM Roman va evolua în deplasare, de la ora 15, în primul meci al acestui an, din cadrul etapei a 12-a a Ligii Naționale, în deplasare, pe terenul echipei Măgura Cisnădie. Partida a fost, inițial, programată duminică, 8 ianuarie, dar a fost reprogramată din cauza condițiilor meteo. Meciul va fi arbitrat de Bogdan Stark (București) şi Romeo Ştefan (Prahova) și nu va fi televizat.

Măgura Cisnădie s-a clasat pe locul 12 la finalul sezonului anterior și a rămas în prima ligă după ce a obținut primul loc în prima grupă a turneului de baraj, învingând HM Buzău și CSM Slatina. Măgura ocupă acum locul al zecelea în clasamentul Ligii Naționale, cu 13 puncte, cu două mai puțin decât CSM Roman (locul al șaselea).

Pe teren propriu, în tur, Măgura Cisnădie are trei victorii (30-28 cu Cetate Deva, 26-22 în fața Coronei Brașov și 25-23 cu CSM Bistrița) și două înfrângeri (25-33 cu CSM Craiova și 19-20 cu Danubius Galați).

În deplasare, în acest sezon, CSM Roman are o victorie (35-18 la Cetate Deva), trei rezultate de egalitate (28-28 la Unirea Slobozia, 24-24 la HC Zalău și 18-18 la Corona Brașov) și două înfrângeri (22-28 la CSM București și 21-30 la SCM Craiova).

În cadrul etapei a 12-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: Corona Brașov – U Cluj 28-32 (vineri, 6 ianuarie), CSM Bistrița – HC Zalău 27-28 (duminică, 8 ianuarie), HCM Râmnicu Vâlcea – Dunărea Brăila și Unirea Slobozia – Danubius Galați (marți, 10 ianuarie). CSM București stă. Meciul Cetate Deva – SCM Craiova nu se va mai disputa, clubul din Deva anunțând că nu se poate prezenta pe teren și, cel mai probabil, se va retrage din campionat.

 

Clasament:

1CSM București11100133722830
2Dunărea Brăila1081126324525
3HC Zalău1171327426222
4SCM Craiova1052326024617
5Corona Brașov1151528328016
6CSM Roman1043325522915
7CSM Bistrița1150630530515
8U Cluj1142528527314
9HCM Rm. Vâlcea1041524325413
10Măgura Cisnădie1041523726213
11Danubius Galați1140722225011*
12Unirea Slobozia101272522845
13Cetate Devatrans1000102163140

* – echipă penalizată cu un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

 

 

Lasă un comentariu

XHTML: Html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Site-ul www.ziarulderoman.ro utilizează cookies. Dacă doriți mai multe informații privind cookies, accesați link-ul Mai multe informații despre cookies!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close