CSM Roman câștigă dramatic și îi administrează echipei SCM Craiova a treia înfrângere din acest sezon

Meciul de miercuri, 25 aprilie, din Liga Națională de handbal feminin, dintre CSM Roman și SCM Craiova, din cadrul etapei a 22-a, disputat de la ora 19, le-a prilejuit suporterilor romașcani prezenți la Sala Sporturilor una dintre cele mai spectaculoase, dar și tensionate, partide din ultima vreme. CSM Roman a jucat ca și cum a dorit să arate că este o echipă mai valoroasă decât indică locul al șaptelea ocupat acum în clasament, în timp ce SCM Craiova, finalista Cupei EHF, a arătat că poate evolua la cel mai înalt nivel atât în competiția internă, cât și în Europa.

A fost 10-10 la pauză, după ce gazdele au condus cu 8-5 în minutul 23, iar Romanul a avut din nou avantaj de trei goluri, 15-12, în minutul 41. Urmează un sfert de oră în care Craiova întoarce rezultatul pentru 16-18, min. 55. Portarul Diana Petrescu închide poarta gazdelor și Romanul poate astfel egala la 18, min. 59, iar soarta partidei se joacă în ultimul minut.

Jasna Boljevic transformă o lovitură de pedeapsă și readuce Romanul în avantaj, deși în inferioritate numerică, 19-18, iar SCM Craiova ratează atacul următor și pierde și ea o jucătoare pentru două minute – după o eliminare tehnică acordată împotriva antrenorului Bogdan Burcea. Cu 25 de secunde înainte de final, gazdele sunt câștigătoare și au atacul, însă arbitrii Cristina Năstase și Simona Stancu fluieră o infracțiune la Ana Maria Simion, iar oltencele au șansa egalării în ultimele secunde.

CSM Roman mai pierde încă o jucătoare pentru două minute – după o eliminare tehnică acordată împotriva antrenorului Dumitru Muși -, se apără cu doar patru handbaliste pe semicerc, iar finalul aduce o lovitură directă de la 9 metri pentru Craiova. Mingea trimisă de Valentina Ardean Elisei se oprește în plexul Jasnei Boljevic, iar CSM Roman îi administrează Craiovei a treia înfrângere din acest sezon – după cele din tur și din optimile Cupei României.

Au marcat pentru CSM Roman: Jasna Boljevic – 8 goluri, Ana Maria Simion – 4, De Sousa – 4, Popa – 1, Ferfolja – 1, Stoleru – 1. Pentru SCM Craiova au punctat: Nikolic – 4, Pricopi – 3, Ticu – 3, Trifunovic – 2, Ardean Elisei – 2, Florianu – 2, Klikovar – 1, Șelaru – 1. Aruncări de la 7 metri: 7 pentru CSM Roman, 6 transformate; una pentru SCM Craiova, transformată. Eliminări de 2 minute: 6 pentru CSM Roman, 4 pentru SCM Craiova.

„Am reușit trei victorii din trei meciuri în acest sezon cu SCM Craiova, în fața unei posibile câștigătoare de cupă europeană. Cu atitudinea pe care au avut-o în ultimul timp, fetele acestea puteau fi în altă parte în clasament și cred că meritau acest lucru, însă e adevărat că clasamentul se face după puncte, nu după suflet. Eu vreau să le mulțumesc pentru că au crezut în ele și, chiar dacă sunt într-o perioadă tulbure, de «mercato» și de contracte, au rămas cu sufletul și cu mintea în echipă. Au caracter și vreau încă o dată să le mulțumesc”, a afirmat, epuizat, la final de meci, antrenorul CSM Roman, Dumitru Muși.

Pentru statisticieni, rezultatul de miercuri trimite matematic titlul de campioană a României la handbal feminin pentru CSM București, cu patru etape înainte de finalul sezonului. Runda viitoare, CSM Roman va evolua în deplasare, luni, 30 aprilie, pe terenul echipei CSM Bistrița.