CSM Roman a învins clar Măgura Cisnădie, în penultima etapă a Ligii Naționale

Echipa de handbal feminin CSM Roman și-a luat „la revedere” de la propriii suporteri pentru acest sezon în stil mare, învingând clar formația clasată pe locul al zecelea al campionatului Ligii Naționale, Măgura Cisnădie, într-o partidă contând pentru etapa a 25-a, disputată duminică, 23 aprilie, de la ora 11.

Deși a fost un meci fragmentat și presărat cu multe durități, de-o parte și de cealaltă, care s-au soldat cu 11 eliminări de două minute, disputa nu a fost mai puțin spectaculoasă. Spectatorii prezenți din nou în număr mare la Sala Sporturilor din Roman și-au încurajat favoritele, care au condus partida de la un cap la celălalt. CSM Roman a intrat la cabine la pauză cu 15 – 8, iar antrenorul Viorel Lazăr și-a permis să încheie partida menajând multe dintre titulare, într-un meci încheiat cu 27 – 20 pentru gazde.

Au marcat pentru CSM Roman: Stoleru – 6 goluri, Tošković – 6, Popescu – 5, Iuganu – 2, Glibko – 2, Chitacu 2, Agrigoroaie – 1, Tomescu – 1, Dinu – 1, Vartic – 1. Pentru Măgura Cisnădie au punctat: Moldovan – 8, Goran – 3, Apetrei – 3, Han – 3, Mitrache – 2, Da Silva – 1. Aruncări de la 7 metri: 6 pentru CSM Roman, toate transformate; 3 pentru Măgura Cisnădie, toate transformate. Eliminări de 2 minute: 6 pentru CSM Roman, 5 pentru Măgura Cisnădie.

„Cu această victorie, ne-am îndeplinit, practic, obiectivul, terminând pe locul al cincilea în campionat, și ne pregătim în continuare pentru ultimul meci, cel de la Bistrița, și pentru Cupa României. Sunt mulțumit de jocul prestat de întreaga formație, astfel că toate jucătoarele noastre au intrat astăzi în teren și au arătat că sunt o echipă unită”, a declarat antrenorul CSM Roman, Viorel Lazăr.

În cadrul etapei a 25-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: Danubius Galați – Unirea Slobozia 20-26, HC Zalău – CSM Bistrița 37-12 (duminică, 23 aprilie), Dunărea Brăila – HCM Râmnicu Vâlcea (luni, 24 aprilie) și U Cluj – Corona Brașov (miercuri, 26 aprilie). SCM Craiova și CSM București au stat.

Etapa viitoare, ultima a campionatului, CSM Roman joacă în deplasare, cu CSM Bistrița, sâmbătă, 29 aprilie. Apoi, joi, 4 mai, CSM Roman va întâlni divizionara secundă Minaur Baia Mare în optimile de finală ale Cupei României, manșă unică ce se va disputa în Sala Sporturilor „Lascăr Pană” din Baia Mare.