Consacrarea şi instalarea noului episcop Iosif Păuleţ, la începutul lunii august

Consacrarea şi instalarea noului episcop Iosif Păuleţ, la începutul lunii august

 

 

Sfântul Părinte papa Francisc l-a numit episcop romano-catolic de Iaşi pe Mons. Iosif Păuleţ, sâmbătă, 6 iulie. Consacrarea sa episcopală şi instalarea ca episcop al Diecezei de Iaşi vor avea loc la data de 6 august 2019, în sărbătoarea „Schimbarea la Faţă a Domnului”, începând cu ora 10.30, în catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi, informează Episcopia Romano-Catolică de Iași.

„Celebrantul principal al sfintei Liturghii solemne şi consacratorul principal va fi Excelenţa Sa Petru Gherghel, episcop, administrator apostolic de Iaşi, co-consacratori vor fi ÎPS Ioan Robu, arhiepiscop mitropolit de Bucureşti, şi PS Aurel Percă, episcop auxiliar de Iaşi. La acest eveniment deosebit va participa şi Excelenţa Sa Mons. Miguel Maury Buendía, nunţiu apostolic în România şi Republica Moldova, alţi episcopi, oficialităţi, preoţi, persoane consacrate şi credincioşi laici”, au mai precizat reprezentanții Episcopiei Romano-Catolice de Iași.

Monseniorul Iosif Păuleţ s-a născut la 17 octombrie 1954 în localitatea Tămăşeni, judeţul Neamţ, Dieceza de Iaşi. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1969 la Tămăşeni, Şcoala de Cantori în anul 1973 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1979, cu echivalentul Bacalaureatului în Teologie pastorală. A fost hirotonit preot la 29 iunie 1979, în catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Iaşi, de către Excelenţa Sa Mons. Iakob Antal, episcop auxiliar de Alba Iulia.

Activitatea pastorală şi-a desfăşurat-o în Dieceza Romano-Catolică de Iaşi. A început-o ca preot vicar la Oţeleni (1 august 1979 – 1 octombrie 1980), Pildeşti (1 octombrie 1980 – 6 decembrie 1982), Iugani (6 decembrie 1982 – 13 decembrie 1982), Roman (13 decembrie 1982 – 1 august 1983). Apoi a împlinit misiunea de paroh la Schineni (1 august 1983 – 1 martie 1987), Cireşoaia (1 martie 1987 – 1 septembrie 1991), director spiritual la Seminarul Mare din Iaşi (1 septembrie 1991 – 1 septembrie 1994), director spiritual la Seminarul Mic din Bacău (1 septembrie 1994 – 1 martie 1996), paroh la Oneşti (1 martie 1996 – 31 august 2010) şi decan al Decanatului de Trotuş (28 martie 1996 – 31 august 2010).

De la 1 septembrie 2010 este paroh de Suceava, iar de la 1 octombrie acelaşi an a fost numit decan al Decanatului de Bucovina, care cuprinde 14 parohii, din care una este în municipiul Botoşani, iar celelalte 13 sunt în judeţul Suceava. Tot cu data de 1 ianuarie 2016, Mons. Iosif Păuleţ face parte şi din componenţa Consiliului Prezbiteral, fiind membru de drept, dar şi din cea a Consiliului Consultanţilor din Dieceza de Iaşi, pentru mandatul 1 ianuarie 2016 – 31 decembrie 2020.

 

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0