Prima paginăPolitica

Cine sunt cei 142 de romașcani care candidează la alegerile locale pentru a conduce orașul

Cine sunt cei 142 de romașcani care candidează la alegerile locale pentru a conduce orașul

Dimensiune text

 

În acest an, românii sunt chemați din nou la urne pentru a-și alege, pentru următorii patru ani, primarii, consilierii locali și județeni și președinții de consilii județene, pe data de 27 septembrie – alegeri organizate cu o întârziere de circa patru luni, din cauza pandemiei. Câștigătorii alegerilor vor fi desemnați într-un singur tur de scrutin.

Biroul Electoral Central a afișat, pe site-ul dedicat alegerilor locale din 2020, date despre candidaturile depuse în acest an. Pentru județul Neamț au fost depuse nu mai puțin de 6.718 candidaturi la birourile electorale, pentru candidați la cele 83 de primării și consilii locale din județ – din cele două municipii, trei orașe și 78 de comune –, pentru funcțiile de consilieri județeni și cea de președinte al Consiliului Județean, depuse de către partidele sau alianțe politice și 55 de candidați independenți.

Cine candidează la Roman

Pentru municipiul Roman au fost depuse 148 de candidaturi, șase pentru funcția de primar, restul pentru cele 21 de funcții de consilier local.

Candidaturile pentru funcția de primar al municipiului Roman au fost depuse de șase partide și alianțe electorale: Sorin-Dumitru Cazan (Partidul Mișcarea Populară – PMP), Leonard Achiriloaei (Partidul Național Liberal – PNL), Viorel Stan (Alianța Electorală „Alianța Pentru Roman 2020”/PSD), Teodora Baciu (Partidul Împreună pentru Moldova), Victor Barcan (Partidul Pro România) și Radu-Constantin Samson (Alianța Electorală USR PLUS/USR).

Pentru cele 21 de funcții de consilieri locali au depus candidaturi opt partide sau alianțe politice:

– PMP (25): Sorin-Dumitru Cazan, Elena-Alina Ţubucanu, Mihai Cârlig, Dragoş Nichifor, Ondina-Oana Turturică, Constantin-Cosmin Palaghia, Iordan Berescu, Constantin Matei, Elena-Ramona Pădurariu, Valentin Ionel, Alexandru-Sorin Grumezescu, Bogdan-Alexandru Ţugui, Laura-Mihaela Jderu, Cristian-Daniel Horia, Neculai Ivaşcu, Aurel-Gabriel Vlaicu, Doru-Cătălin Chelaru, Ionela Oprea, Cătălin-Vasile Vîntu, Elena Ionel, Constantin-Alin Călugăru, Cristina Ramona Dumea, Ionel Maximiuc, Georgiana-Andrada Pădurariu, Corneliu-Petrică Buzdug;

– Alianța Electorală USR PLUS (27): Radu-Constantin Samson, Ionuţ Corbu, Gheorghe-Ovidiu Mărtici, Cristian-Răzvan Dăniluc, Alin Buzdugan, Andrei-Mădălin Tamaş, Paula-Cătălina Leahu, Ştefan-Ovidiu Oprea, Marilena-Roxana Garlaciov, Eugen Costache, Maria Grigoraş, Gabriel-Cosmin Ancuţa, Marian Mocanu, Emiliea Chelar, Adrian Ciobanu, Gheorghe-Cristinel Dumitraşc, Marian-Cristian Popa, Dan-Neculai Furduescu, Corneliu-Grigore Bontaş, Maricel Şuba, Paul-Lucian Botezatu, Dan-Lucian Damian, Rodica Trofin, Marian-Mădălin Solomon, Adrian-Cristian Imbrea, Constantin Focşa, Felix Tulbure;

– Partidul Împreună pentru Moldova (10): Teodora Baciu, Bogdan Roman, Ovidiu Albert, Lidia Ostahie, Roxana-Mariana Chirica, Andrei-Liviu Neculau, Constantin-Adrian Gherghel, Marius-Georgel Murariu, Ioana-Aurelia Papară, Remus-Ovidiu Chirica;

– Alianța Electorală „Alianța Pentru Roman 2020” (27): Viorel Stan, Ionuţ-Liviu Ciocoiu, Iulia Havrici Tomşa, Radu-Cătălin Curpăn, Dragoş-Viorel Moroşanu, George-Alexandru Bălan, Alexandra-Andreea Broască, Eugen Patraşcu, Vlad-Octavian Rădăuceanu, Ilie Boloca, Daniel-Laurenţiu Vasiliu, Elena Tabacariu, Aurel Constantin, Nicuşor Bohîncanu, Mariana Dabija, Costache Calancia, Sorin Zaharia, Dorel Anton, Sava Ifrim, Vasile Brătescu, Gheorghe Ghimici, Gheorghe Vrînceanu, Cezar Casian, Magdalena Gheorghiţă, Vasile Pădurariu, Corneliu Urucu, Valeria Rusu;

– PNL (27): Laurenţiu-Dan Leoreanu, Leonard Achiriloaei, Ioana Roxana Iorga, Andrei Fron, Dana-Lăcrămioara Păiuş, Constantin Ghica, Adrian-Alin Tănase, Roxana-Dumitriţa Lohan, Ştefan-Ionuţ Gârbea, Elena Chelmuş, Bogdan-Costinel Andrieş, Petrică Capraru, Daniela Ichimaş, Ştefan-Graţian Iacob, Dănuţ Radu, Liliana Guşă, Dumitru Corneliu Grosu, Liliana Chelariu, Adrian Bolea, Carmen-Elena Diaconu, Mihai Armanu, Toader Cărpuş, Mihai Blăjuţ, Mihaela Tanovici, Doru-Gheorghe Loghin, Florina-Mădălina Costache, Eugen Răileanu;

– Uniunea Armenilor din România (4): Emanuel Nazaretian, Maria Chica, Luminiţa Marin, Mădălin-Ilie Marin;

– Partidul Pro România (12): Victor Barcan, George-Dragoş Barcă, Ionel Ichim, Nastasia Carpuşca, Ilie Murariu, Carmen Râpan, Gabriel Tudorii, Ioana Barcan, Sorin Rus, Costel Rotariu, Octavian Râpan, Lucian Cherecheş;

– Partidul Alianța Liberalilor și Democraților – ALDE (10): George-Emil Buga, Ancuţa Constantinescu, Emilian Patraşcu, Roxana-Monica Şelaru, Costică Nastase, Lăcrămioara-Georgeta Driu, Petrică Balint, Vasile-Liviu Canschi, Constantin Driu, Gheorghe Buga.

Candidații pentru Consiliul Județean

Pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Neamț au depus candidaturi șase partide sau alianțe politice: Bogdan Gavrilescu (PMP), Dumitrina Gavril (Alianța pentru Unirea Românilor), Florin Zaharia (USR PLUS), Emilia Arcan (Pro România), Corneliu Mugurel Cozmanciuc (PNL) și Ionel Arsene (Alianța Electorală „Alianța pentru Modernizarea Neamțului 2020”/PSD).

226 de persoane candidează pentru funcțiile de consilieri județeni, candidaturi din partea: PMP, USR PLUS, PNL, Pro România, Alianța pentru Unirea Românilor, Alianța Electorală „Alianța pentru Modernizarea Neamțului 2020”, Partidul Împreună pentru Moldova.

Candidații din comunele din zona Roman

În zona Roman, au fost depuse următoarele candidaturi pentru funcțiile de primar:

Bahna: Gheorghe Calin (ALDE), Dorin-Constantin Apetri (Alianța pentru Unirea Românilor), Liviu-Cristian Ploșniță (PSD), Gheorghe Patrașcu (PNL), Gheorghe Sava (PMP);

Bîra: Anton Mărtinaș (ALDE), Constantin Ignat (Pro România), Cristinel Olteanu (PNL), Dănuț Petraru (PSD);

Boghicea: Cristinel Petrache (PNL), Mihai Cazamir (PSD), Nicolaie Macovei (USR PLUS/USR);

Botești: Felicia-Liliana Frenț (PNL), Georgeta Blaj (PSD), Damian Ciucheș (PMP), Anton Oprea (USR PLUS/USR);

Bozieni: Doinel Grumezescu (PSD), Octavian-Dănuț Arghiropol (PNL), Ionel Dascălu (USR PLUS/USR), Mihai Oprea (ALDE);

Cordun: Adrian Ciobanu (PNL), Ioan Tiron (USR PLUS/USR), Dan Radu (PSD);

Doljești: Iosif Șoican (PSD), Corneliu Cadăr (PMP), Albert Lungu (PNL), Daniel-Dănuț Hușanu (ALDE);

Dulcești: Vasile-Ciprian Crîșmariu (Partidul Socialist Român), Constantin Bogdan Merfea (ALDE), Paul-Daniel Cucu (PNL), Radu-Eusebiu Ghiță (PMP), Ionuț-Paul Țipoș (USR PLUS/USR), Gheorghe Nahoi (PSD);

Făurei: Petrică Bujor (PNL), Neculai Lăpușneanu (ALDE), Vasile-Dragoș Ungureanu (Pro România), Vasile-Marian Ifrim (PSD);

Gâdinți: Vasile Băbuță (PSD), Mihai Corneliu Rotariu (PNL), Vasile Berianu (ALDE), Vasile Solomon (candidat independent).

Gherăești: Pavel Bereșoae (PNL), Ioan Tancău (PMP), Aurel Ilieși (PSD), Marius Pușcașu (USR PLUS/USR), Maricel Iștoc (Pro România);

Horia: Elena Anton (Partidul România Noastră), Petru Tofan (candidat independent), Sandu Mihăilă (PSD), Ioan-Cristian Baciu (PNL), Constantin-Doru Miron (Pro România), Salvadori Tofan (PMP); Ovidiu-Paul Rusu (USR PLUS/USR);

Icușești: Constantin-Sorin Ichim (candidat independent), Viorel Negurici (Pro România), Petrică-Cristian Mateș (USR PLUS/USR), Marius-Vasile Minică (PNL), Leonard Oprea (PSD), Vasile San Roșu (PMP);

Ion Creangă: Constantin Chelaru (Pro România), Dumitru-Dorin Tabacariu (PSD), Vasile Constantin (PNL), Doru Ghiuță (candidat independent), Daniel-Nicușor Ciubotariu (PMP), Bogdan-Vasile Huci (USR PLUS/USR).

Moldoveni: Ioan Câmpanu (ALDE), Marcel-Ioan Bîrjoveanu (PNL), Mihai Vieru (PSD);

Oniceni: Sorin Țuțu (PNL), Bogdan-Ioan Duminică (PSD);

Pâncești: Marian-Ionuț Tanasă (USR PLUS/USR), Constantin Chelriu (PNL), Constantin Augustin Holmanu (PSD);

Poienari: Ovidiu Panainte (PMP), Ioan-Andrei Geman (PNL), Vasile-Emil Dascălu (PSD), Constantin Toma (URS PLUS/USR);

Români: Mihai-Bogdan Iordache (PMP), Gheorghe Ilisei (ALDE), Maria Poenaru (Pro România), Manole Ciobanu (PSD), Nicolae Sârbu (PNL);

Ruginoasa: Miluc Grigoraș (PNL), Neculai Pruncu (PSD);

Sagna: Vasilică Roca (PNL), Marian Bulai (PMP), Gheorghe Iacob (PSD);

Săbăoani: Irina-Mihaela Moreanu (Partidul România Noastră), Florin Vîrgă (USR PLUS/USR), Valeria Dascălu (PSD), Laura Cobzaru (candidat independent), Alexandru Petruț (PNL), Eugen Cobzaru (PMP);

Secuieni: Vasile Ivancea (PNL), Marius-Costel Bejenaru (PSD);

Stănița: Costache Nohai (USR PLUS/USR), Ioan Grădinariu (PNL), Laurențiu Bebi Todireanu (PSD);

Tămășeni: Ștefan Lucaci (PNL), Octavian-Iosif Parțac (USR PLUS/USR), Emanuel Bulai (PSD).

Trifești: Cezar-Teodor Muraru (USR PLUS/USR), Vasile Murguleț (Pro România), Dan-Marian Lupu (PNL), Vasile-Octavian Duminică (PSD), Camelia Mărtinaș (candidat independent);

Valea Ursului: Viorel Smeria (PSD), Ioan Ursaru (PNL), Vasile Blaga (ALDE), Gheorghe Popescu (Pro România);

Văleni: Romică Vîncă (PNL), Dan-Relu Grigore (PSD), Ioan Fecioru (Pro România), Loredana-Mihaela Luca (USR PLUS/USR).

Puteți citi în continuare lista completă afișată de Biroul Electoral Central a candidaturilor depuse în județul Neamț sau puteți accesa acest link:

22

 

 

 

 

 



COMENTARII

WORDPRESS: 2
  • Cristian 2 săptămâni

    Estimare pt. Roman: primar-Leonard Achiriloaie(PNL); viceprimar-PNL; consilieri municipali: 14-16 PNL, 4 – 6 PSD, 1-2 USR-Plus.
    Estimare pt. Consiliul Judetean Neamt: presedinte-Ionel Arsene; vicepresedinte-PNL; consilieri judeteni: 40-50% PNL, 30-40% PSD; 10-20% USR-Plus, restul-alte partide.

  • Pentruoul primar: Să se finalizeze pe centru tabla tip țiglă la blocul 33,la blocul albastru,la Casa de cultură,ceasoficarea orașului (deși avem ceas la mână),plantarea de pomi ornamentali,amenajarea malurilor Moldovei – regularizare,plantare sălcii,mesteceni,bănci,decolmatarea lacului microhidrocentralei,,plaja,bărcile promise,dirijarea întregului trafic de tranzit pe centură,limitarea vitezei pe centru,interzicerea claxonatului,etc.SUCCES!