Câștigătorii concursului „De la Dragobete la sărbătoarea Rusaliilor – Tradiţie, legendă şi istorie locală” – 2016

Câștigătorii concursului „De la Dragobete la sărbătoarea Rusaliilor – Tradiţie, legendă şi istorie locală” – 2016

 

dragob 1Joi, 21 aprilie, de la 11.00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Roman a avut loc a opta ediţie a spectacolului concurs „De la Dragobete la sărbătoarea Rusaliilor – Tradiţie, legendă şi istorie locală”. Concursul face o trecere printre cele mai importante sărbători şi tradiţii româneşti, începând cu Dragobetele şi încheindu-se cu Rusaliile. În cadrul concursului, concurenţii au trebuit, de asemenea, să răspundă la întrebări de cultură generală din istoria şi cultura municipiului Roman.

Spectacolul s-a desfăşurat cu concursul celor opt licee din Roman, al nouălea echipaj fiind constituit din trei elevi de la şcolile gimnaziale din oraş. Numele fiecărei echipe începe cu câte o literă din cuvântul „Dragobete”: echipa Decişii – Liceul cu Program Sportiv; echipa Romanticii – Colegiul Naţional „Roman-Vodă”, echipa Adorabilii – Liceul Tehnologic „Vasile Sav”; echipa Ghiduşii – şcolile gimnaziale „Alexandru Ioan Cuza” şi „Calistrat Hogaş”; echipa Ocrotitorii – Colegiul Tehnic „Petru Poni”; echipa Biruitorii – Colegiul Tehnic „Miron Costin”; echipa Exuberanţii – Liceul Teologic „Episcop Melchisedec”; echipa Temerarii – Liceul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi”; echipa Entuziaştii – Colegiul Tehnic „Danubiana”.

Juriul concursului a fost alcătuit din: preot doctor Florin Aurel Ţuscanu (preşedintele juriului), muzeograf Minodora Ursachi, fost director al Muzeului de Artă Roman, profesor Violeta Lăcătuşu, cunoscută scriitoare şi artist plastic romaşcan, Cristina Panaite, director al Bibliotecii Municipale „George Radu Melidon” din Roman, şi muzeograf Otilia Mircea, din cadrul Muzeului de Istorie Roman.

Manifestarea a inclus şi momente artistice, susţinute de tinere talente romanvodiste, care s-au afirmat în ultimii ani la diverse concursuri şi festivaluri de muzică uşoară: Daria Stoleru, Diana Iosub şi Crina Tamba.

Echipajele câştigătoare în cadrul acestei ediţii au fost: premiul I – echipa Ocrotitorii a Colegiului Tehnic „Petru Poni” (Claudia Dornescu, Adriana Bursuc, Marian Rogojinaru – profesori coordonatori: Cătălina Corhăneanu, Monica Pescaru şi Cristina Paloşanu); premiul al II-lea – echipa Exuberanţii a Liceului Teologic „Episcop Melchisedec” (Nadia Maria Bercuţă, Paul Constantin Samoilă, Bogdan Sebastian Blănaru – profesor coordonator: Felicia Hopulele); premiul al III-lea – echipa Temerarii a Liceului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Francisc de Assisi” (Eduard Jicmon, Paul Petrea, Sebastian Paul Lucaci – profesor coordonator: Aurelia Cristina Balaşcă); menţiune – Echipa Entuziaştii a Colegiului Tehnic „Danubiana” (Claudia Alexandra Ivănescu, Gabriela Laura Ivănescu, Maria Alexandra Dior – profesor coordonator: Corina Grumăzescu).

Echipajele câştigătoare au primit premii în bani şi diplome, pentru primele patru locuri, celelalte echipaje au primit diplome de participare, iar toţi participanţii au primit mascote.

dragob 4

dragob 3

dragob 5

dragob 2

dragob 6

 

 

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0