Home

Carla Sescu, a opta la Olimpiada Tineretului

Recomandată de propriile rezultate şi de calităţile sale ca favorită la medalie la Jocurile Olimpice ale Tineretului (JOT) de la Nanjing (China), Carla Francesca Sescu a ocupat doar poziţia a opta în proba de aruncare a discului în concursul menţionat. Ziua de 23 august, cea a finalei, n-a fost o zi bună pentru sportiva pregătită de antrenorul emerit Emilian Floroiu la Liceul cu Program Sportiv Roman. Carla a avut doar două aruncări reuşite, a doua şi a patra, la cea mai importantă competiţie mondială a juniorilor. A aruncat discul la 44,60 metri, apoi la 39,95 metri, mult sub posibilităţile sale.

În calificările pentru finală care au avut loc miercuri, 20 august, Carla a ocupat locul al treilea, cu o cea mai bună aruncare de 47,40 metri, realizată din prima încercare. Ea a mai avut două aruncări reuşite, de 44,32 metri, respectiv 46,48 metri. Cu rezultatul din calificări, romaşcana s-ar fi clasat pe poziţia a cincea. Dacă şi-ar fi egalat recordul, ar mai fi urcat un loc.

Recordul personal al Carlei Sescu este de 49,45 metri, realizat în acest an.

În proba de aruncare a discului de la JOT a triumfat chinezoaica Kangping Sun, cu 52,79 metri. Au urmat-o, pe podium, Aliona Byelyakova (Ucraina) – 51,64 metri şi Lara Kempka (Germania) – 50,70 metri.