Antrenorul Dumitru Muși revine cu o victorie pe banca CSM Roman

Antrenorul Dumitru Muși revine cu o victorie pe banca CSM Roman

 

 

Echipa de handbal feminin CSM Roman a învins duminică, 21 ianuarie, în deplasare, Universitatea Cluj, într-o partidă disputată de la ora 16.30, contând pentru etapa a 13-a Ligii Naționale, ultima a turului.

Fără victorie în campionat din luna noiembrie, CSM Roman a resimțit șocul ultimei săptămâni, când o serie de trei înfrângeri consecutive s-a lăsat cu sancțiuni și schimbarea antrenorului.

Cu Dumitru Muși revenit după cinci ani pe banca tehnică, romașcancele au făcut un meci bun, pe care l-au condus aproape în permanență. Compartimentele defensive ale celor două echipe și-au făcut mai bine treaba în prima repriză, terminată la egalitate, 10-10, în care au ieșit la rampă portarii Viktoriya Tymoshenkova, de la oaspete (16 intervenții reușite în întreaga partidă), și Ionica Munteanu, de la U Cluj. Spre deosebire de ultimele meciuri, jucătoarele Romanului fac o repriză secundă mai bună, își măresc treptat avantajul – 11-13, min. 34, 17-20, min. 45, până la 21-26, min. 53 – și se concentrează mai bine pe final, pe care îl încheie autoritar, la diferență de cinci goluri, scor final U Cluj – CSM Roman 25-30.

Au marcat pentru CSM Roman: Popa – 8 goluri (3 din lovituri de la 7 metri), Boljevic – 5, De Sousa – 5, Ana Maria Simion – 5 (2 de la 7 metri), Stoleru – 4, Iovănescu – 2, Stănciulescu – 1. Lovituri de la 7 metri: 2 pentru U Cluj, ambele transformate; 6 pentru CSM Roman, 5 transformate. Eliminări de 2 minute: 5 pentru U Cluj, 5 pentru CSM Roman.

Echipa romașcană urcă provizoriu pe locul al optulea al clasamentului, pe care și-l poate păstra dacă SCM Craiova nu pierde acasă miercuri cu Dunărea Brăila. În cadrul acestei etape au mai fost programate partidele: CSM București – Danubius Galați 26-12 (vineri, 19 ianuarie), HCM Râmnicu Vâlcea – Rapid București 27-21, CSM Slatina – Măgura Cisnădie 21-23 (sâmbătă, 20 ianuarie), CSM Bistrița – Corona Brașov 27-28 (duminică, 21 ianuarie), SCM Craiova – Dunărea Brăila (miercuri, 24 ianuarie), HC Zalău – AHCM Slobozia (joi, 25 ianuarie).

Etapa viitoare, CSM Roman va întâlni în deplasare HC Zalău, joi, 1 februarie. Însă, din cauza programării meciurilor din cupele europene, CSM Roman va disputa mai întâi partida din etapa a a15-a, împotriva CSM București, pe teren propriu, luni, 29 ianuarie.

Clasament:

1CSM București13130041228139
2HCM Rm. Vâlcea13100332928630
3SCM Craiova1282232027026
4Măgura Cisnădie1381433030425
5Corona Brașov1370633132321
6CSM Bistrița1370634535121
7HC Zalău1261530029819
8CSM Roman1360732633318
9Dunărea Brăila1251626728516
10Danubius Galați1340924529912
11U Cluj1332833035911
12AHCM Slobozia1231827531510
13Rapid București1330103183819
14CSM Slatina1312102923355

 

 

Foto: TVR

 

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0