Parchetul de pe lângă Tribunalul Neamț a întocmit rechizitoriu prin care a dispus trimiterea în judecată a unui agent de poliție din cadrul IPJ Neamț, cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de favorizarea făptuitorului – trei infracţiuni, informează un comunicat al Direcției Generale Anticorupție (DGA).
În fapt, la data de 9 noiembrie 2015, lucrătorii de poliție judiciară ai DGA – Serviciul Judeţean Anticorupţie Neamţ s-au sesizat din oficiu despre faptul că agentul de poliţie în vârstă de 53 ani, din cadrul IPJ Neamț, a făcut diligenţe pe lângă persoane vătămate pentru ca un bărbat, cercetat în perioada 2014 – 2015 în mai multe dosare penale, să obțină soluţii favorabile în acestea, precizează DGA.
„La data de 21 februarie 2018, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Neamț a întocmit rechizitoriu prin care a dispus trimiterea în judecată a polițistului, constând că acesta, în mod deliberat şi cu totul nejustificat, în calitate de agent de poliţie judiciară în cadrul IPJ Neamț, a îndemnat trei persoane, folosind diferite pretexte, să-şi retragă plângerile penale formulate în trei dosare penale ale Parchetului de pe lângă Judecătoria Piatra Neamţ, împotriva lui R.I.C, cu scopul de a împiedica tragerea la răspundere penală a acestuia pentru infracțiunile de care a fost acuzat”, precizează comunicatul DGA.
COMENTARII