Home

Meci tare greu în București

HCM Roman va da replică echipei CSM București, în etapa a zecea a Ligii Naționale, duminică, 26 octombrie. Partida va începe la ora 11. Luni, 27 octombrie, se va împlini un an de la moartea profesorului Dan Moisii, cel care a fost nu doar inima acestei echipe.

Spre deosebire de anii precedenți, în care disputele dintre CSM București și HCM Roman erau considerate ca echilibrate, cu sau fără ghilimele, de această dată, CSM București se arată ca favorită la victorie. Are în componență multe jucătoare din loturi naționale de pe câteva continente. Asta nu înseamnă că echipa romașcană este învinsă înainte de meci, unul care va avea loc duminică, 26 octombrie, de la ora 11, partidă care contează pentru etapa a zecea a campionatului Ligii Naționale feminină de handbal, ediția 2014-2015.

Victorii împărțite în sezonul precedent

În urmă cu aproape un an, unul dintre meciurile cele mai importante ale etapei a șaptea a Ligii Naționale, feminină, de handbal a fost cel disputat vineri seară, 1 noiembrie 2013, între CSM București și HCM Roman. Victoria a fost obținută de echipa gazdă, 21-18 (13-10), în urma unui meci echilibrat în care handbalistele din București s-au aflat în avantaj tot meciul, cu o singură excepție, 10-10 în minutul 26. HCM Roman, care avea cinci victorii în primele cinci etape, a înregistrat cea de a doua înfrângere în campionatul trecut, dar și-a păstrat poziția a treia în clasament.

Bucureștencele au început foarte bine jocul și aveau, deja, 3-0 în minutul al treilea. Replica echipei oaspete, pregătită de Florentin Pera, a venit: 3-2. Cu Zaremba în prim plan, CSM București a reușit să se distanțeze la 9-5 și 10-6, ultima oară în minutul 22. A urmat o perioadă foarte bună a formației romașcane, care a reușit să egaleze, 10-10, în minutul 26, cu marele ajutor al portarului Tereza Pîslaru. Până la pauză, gazdele au mai înscris de trei ori, apoi s-au distanțat la 14-10. A urmat o nouă perioadă foarte bună a HCM Roman, care s-a apropiat la 14-13, în minutul 40. Atunci, Pera a fost sancționat foarte ușor de arbitrii Ciurea și Barbu cu eliminare temporară, ceea ce a dus la scoaterea de pe teren a unei jucătoare de la HCM. De cealaltă parte, antrenorul Vasile Mărgulescu, care a intrat des în suprafața de joc, a fost tratat cu multă indulgență. Cu toate acestea, în minutul 47, scorul era 17-15 și se anunța un final încins de partidă. Paula Vișan apăra foarte bine. Gazdele s-au desprins la 20-16, în minutul 55, și apoi au jucat la menținerea avantajului.

HCM Roman: Pîslaru, Vișan – Krumova (4), Băbeanu (4), Genkova (3), Joldeș (3, toate din 7 metri), Stoleru (2), Horobeț (2), Agrigoroaei, Bokaric.

Victorie categorică a handbalistelor de la Roman în meciul retur

Sala Sporturilor din Roman  a fost neîncăpătoare la meciul retur. HCM Roman a realizat o izbândă cât se poate de clară: 27-20 (17-14) cu mai titrata CSM București în etapa a 18-a a Ligii Naționale. Antrenorii Florentin Pera și Viorel Lazăr aveau multe motive să se exteriorizeze, de vreme ce familia de handbaliste de la Roman a jucat de nota 10.

Partida a început într-o anticipată notă de echilibru, care a fost reflectată de tabela de marcaj până în minutul 7, când s-a înregistrat scorul 3-3. HCM Roman preluase, deja, inițiativa de la 2-3 și, cu patru goluri consecutive, dintre care trei pe contraatac marcate de Horobeț, Genkova și Bokaric, s-a ajuns la 6-3. Diferența de trei goluri, 11-8, s-a păstrat până în minutul 18, perioadă în care Krumova a aruncat necruțător de trei ori în poarta adversă. De altfel, folosită doar în faza de atac, interul de sorginte bulgară a jucat excelent pe tot parcursul partidei, fiind și autoare a celor mai multe goluri. A urmat o scurtă perioadă în care Alina Dobrin și-a tras coechipierele după ea și CSM București a reușit să egaleze la 11, în minutul 22. În poarta romașcană a intrat Paula Vișan, care a parat aproape tot, inclusiv o aruncare de la 7 metri. Altfel, a fost un meci în care HCM n-a beneficiat de aruncări de la 7 metri. CSM a avut patru și a transformat trei. La pauză a fost 17-14, iar în debutul părții secunde n-a marcat nimeni timp de cinci minute. Au reușit, apoi, să o facă, din ce în ce mai des, constant, componentele echipei gazdă: 21-16 (min. 40), 23-18 (min.50), 27-20 în final.

HCM Roman: Pîslaru, Vișan, Ivanov – Krumova (7), Genkova (4), Horobeț (4), Druțu (4), Băbeanu (3), Agrigoroaei (2), Bokaric (1), Crap (1), Iuganu (1), Amoagdei, Pavăl. N-au jucat Stoleru și Chitacu.

Inima profesorului Moisii este alături de fete și lucrează pe semicerc

handbal 02 - Dan Moisii

Inima profesorului Dan Moisii, director tehnic al echipei HCM Roman și cadru didactic la Liceul cu Program Sportiv, a încetat să mai bată, duminică seară, 27 octombrie 2013, după o suferință de două luni, în urma unui atac cerebral, care l-a ținut în pat, la Spitalul Municipal Roman. Dan Moisii împlinise cu exact o lună în urmă, 27 sepetmbrie 2013, 63 de ani, aniversare de care nu s-a putut bucura. A luptat cu moartea până în ultima clipă. Dorința cea mare a fost de a mai vedea la joc handbalistele de la HCM Roman, cărora le-a fost tată iubitor. Mereu a avut o vorbă bună pentru ele și pentru oricine din jurul său. Hâtru, tot timpul cu zâmbetul pe buze, mereu pus pe glume, a adus bună dispoziție. Profesionist, în adevăratul sens al cuvântului, a format sportivi de valoare, a format oameni. Handbalistele de la HCM Roman nu l-au uitat și vor să facă un meci mare în București.

“Jucăm cu o echipă foarte valoroasă”

Pera FlorentinFlorentin Pera (antrenor principal la HCM Roman): “CSM București are cel mai mare buget și lot puternic. Vom avea meci foarte greu, cu o echipă formată din jucătoare care sunt obișnuite cu Liga Campionilor. Acest fapt ne motivează și îmi doresc să avem o prestație la nivelul cel mai bun. Echipa romașcană a mai arătat că se poate mobiliza în meciurile dificile. Poate să câștige cu orice echipă, dacă joacă la valoarea sa. Fetele trebuie să intre în joc motivate și să lupte pentru fiecare minge. Va trebui gestionat foarte bine timpul de joc și menținerea la nivel înalt pe toată durata partidei. Greu? Este puțin spus. Trebuie să fim realiști că adversara este foarte, foarte valoroasă, cu campioane mondiale în lot. Noi trebuie să jucăm cât se poate de aproape de ceea ce înseamnă valoare. Cu mentalitate de învingători, putem chiar să realizăm surpriza. Jucătoarele noastre au putința de a se susține, de a se completa în momentele dificile. Luptăm, chiar dacă jucătoare de bază din lotul nostru nu sunt în cea mai bună formă. Sunt sigur că vor reveni la forma dorită”.

Celelalte partide ale etapei: Mureșul Târgu Mureș – HCM Râmnicu Vâlcea (26 octombrie, ora 17), HC Zalău – Corona Brașov (25 octombrie, ora 12:30), CSM Unirea Slobozia – Universitatea Neptun Constanța (26 octombrie, ora 11), Universitatea Cluj – CSM Cetate Deva (26 octombrie, ora 11), SCM Craiova  CSM Ploiești (25 octombrie, ora 11). Partida dintre HC Dunărea Brăila și HCM Baia Mare, disputată în 22 octombrie, s-a încheiat cu scorul 21-30 (12-18).

1 Baia Mare 10 9 0 1 310-221 27
2 Craiova 9 8 0 1 200-169 24
3 Brașov 9 7 1 1 257-194 22
4 București* 9 7 0 2 256-182 20
5 Brăila 10 6 0 4 277-257 18
6 Roman 9 5 2 2 215-213 17
7 Zalău 9 4 0 5 227-232 12
8 Deva 9 3 1 5 234-268 10